Dark Mode Light Mode

Mediacja z bankiem w sprawie odfrankowienia – jak wygląda?

Mediacja z bankiem w sprawie odfrankowienia Mediacja z bankiem w sprawie odfrankowienia
Mediacja z bankiem w sprawie odfrankowienia. Foto: Materiały partnera.

Celem mediacji jest znalezienie polubownego rozwiązania konfliktu, jaki toczy się pomiędzy kredytobiorcą oraz bankiem. Mediacja ma za zadanie uniknięcie długotrwałego procesu sądowego. Można to osiągnąć poprzez wypracowanie porozumienia, które zadowoli obie strony.

Mediacja z bankiem w sprawie odfrankowienia — jak wygląda?

Zasadniczo, proces mediacji w sprawach dotyczących kredytów frankowych dzieli się na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich jest mediacja prowadzona przez sam bank według ustalonych przez daną instytucję wewnętrznych procedur. W praktyce takie rozwiązanie oznacza, że to sam bank inicjuje proces mediacji.

Drugi rodzaj mediacji jest prowadzony z udziałem Komisji Nadzoru Finansowego; warunki ugody są wówczas wypracowywane na podstawie wytycznych ustalonych przez KNF.

Etapy mediacji w sprawie frankowej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rozpoczęcie procesu mediacji co do zasady wymaga zgody udzielonej przez obie strony sporu – kredytobiorcy oraz banku. Proces ten może zostać zainicjowany przez sam bank, aczkolwiek w praktyce również kredytobiorca ma prawo złożyć wniosek o mediację. Można zrobić to np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Bank nie zawsze jednak będzie zainteresowany zawarciem takiej ugody (jest tak np. w sytuacji, gdy kredyt został zaciągnięty w ramach działalności gospodarczej).

Oczywiście, kredytobiorca może również złożyć stosowny wniosek w oddziale banku. Taki wniosek musi zostać podpisany przez wszystkich kredytobiorców, którzy zawarli umowę kredytową.

W sytuacji, gdy obie strony wyrażą zgodę na rozpoczęcie mediacji, bank przekazuje umowę do Centrum Mediacji. Następnie, taka sprawa trafia do wspólnie wybranego przez strony mediatora. W sytuacji, gdy w tej kwestii nie osiągnięto porozumienia i mediator nie został wybrany, wyznacza go Prezes Sądu Polubownego. Nietrudno przewidzieć, że taki wariant może wydłużyć cały proces.

Mediator, po zapoznaniu się ze szczegółami danej sprawy, ustala przebieg mediacji oraz pomaga omówić kwestie sporne w celu wypracowania kompromisu. Standardowa “rozmowa mediacyjna” trwa od jednej do dwóch godzin, aczkolwiek w skomplikowanych sytuacjach niezbędne może okazać się kilka kolejnych spotkań.

Jakie są możliwe wyniki mediacji?

Generalnie, mediacja z bankiem w sprawie kredytu frankowego może zakończyć się na jeden z dwóch sposobów:

  • zawarcie ugody,
  • brak kompromisu.

W pierwszym wariancie porozumienie zostaje sformalizowane w postaci ugody. W  przeciwnym wypadku mediator sporządza protokół stwierdzający brak ugody. Taki protokół ten jest przekazywany wszystkim podmiotom biorącym udział w procesie mediacji.

Czy mediacja to najlepsze rozwiązanie w przypadku odfrankowienia kredytu?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Idea mediacji jest w gruncie rzeczy pozytywna, ponieważ daje szansę na względnie szybkie, a do tego mniej kosztowne rozwiązanie sporu. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione słabości.

Jeśli chodzi o mediację w sprawie odfrankowienia kredytu, problem polega na tym, że banki nie zawsze są skłonne do polubownego rozwiązania problemu. W takiej sytuacji kredytobiorca może przedstawić swoje propozycje… ale daje to gwarancji, że bank będzie nimi zainteresowany.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ mediacja przy KNF nie zawsze daje gwarancję szybkiego zakończenia sporu. Nierzadko okazuje się, że na wyznaczenie terminu mediacji często trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Wszystko to sprawia, że kredytobiorca może rozważyć wszczęcie postępowania sądowego. Tak czy inaczej, w każdym z tych przypadków warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże ocenić, jaka opcja będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia kredytobiorcy (do kancelarii, które zajmują się współpracą w zakresie kredytów frankowych, należy np. https://www.sobotajachira.pl/).

Opracowanie: Materiał sponsorowany przygotowany przez partnera.

Poprzedni
W jakim banku najlepiej odkładać pieniądze

Ranking kont oszczędnościowych - w jakim banku najlepiej odkładać pieniądze?

Następny
wykreślenie hipoteki

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości? Warunki, dokumenty, opłaty