Cyk, cyk i gotowe! W tych bankach założysz konto na selfie

Jeśli nie chcesz wychodzić z domu, by założyć rachunek bankowy online, konto na selfie jest rozwiązaniem dla Ciebie.
konto na selfie konto na selfie
Najlepsze konto na selfie - ranking Money Breaker. Sprawdź, gdzie założyć.

Konto na selfie to – na szczęście – już standard w polskiej bankowości. Jeszcze kilka lat temu możliwość potwierdzenia tożsamości za pomocą zdjęcia czy krótkiego filmiku była wizją przyszłości. Dziś to usługa, którą oferuje większość banków w kraju. Sprawdzamy, gdzie można założyć konto na selfie i co trzeba zrobić, aby otworzyć rachunek bankowy za pomocą zdjęcia.

Konto na selfie – lista banków

Gdzie założyć konto na selfie? Aktualnie konto przez selfie oferują:

1
nest bank logo
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów Euronet
2
logo raiffeisen
0 zł
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł opłaty za kartę wirtualną
0 zł za wypłaty z bankomatów
3
citi handlowy logo
0 zł !
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów Citi
pekao logo
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł* / 4 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów Pekao SA
velobank logo
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł* / 7 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów Planet Cash
mbank logo
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł* / 7 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów mBank i Planet Cash*
pko bp logo
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł* / 10 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów PKO BP
santander logo
0 zł*6 zł
0 zł* / 6 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł* / 9 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów Grupy Santander
Revolut.svg
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł opłaty za kartę
0 zł* za wypłaty z bankomatów (limity kwotowe)
millennium logo
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł* / 5 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów Millennium
bnp paribas logo
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł* / 2 zł / 7 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty kartą z bankomatów BNP i Planet Cash
alior bank logo
0 zł10 zł
0 zł* / 10 zł za prowadzenie
0 zł przelewy BLIK
0 zł przelewy klasyczne
0 zł** / 5 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów Alior Bank
ing logo
0 zł!
0 zł za prowadzenie
0 zł przelewy klasyczne
0 zł* / 7 zł opłaty za kartę
0 zł za wypłaty z bankomatów ING i Planet Cash

Przed otwarciem rachunku osobistego na selfie, sprawdź najlepsze konta bankowe w tym miesiącu wg rankingu Money Breaker.

Konto na selfie Nest Bank

W Nest Bank konto na selfie założysz dosłownie w kilkanaście minut. Wystarczy, że wejdziesz na stronę banku, klikniesz przycisk “załóż konto”, a zostaniesz przekierowany do wniosku online, w którym podasz swoje dane osobowe, jak imię i nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania.

Po przejściu podstawowych kroków, swoją tożsamość potwierdzisz poprzez krótką wideorozmowę z konsultantem. Możliwe jest także potwierdzenie tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel, co jeszcze bardziej usprawnia proces zakładania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR).

To, co wyróżnia ofertę “gniazda” to zero bezwarunkowe. Nie tylko za prowadzenie, ale także kartę do konta i wypłaty gotówki z bankomatów sieci Euronet. Za wpłatę gotówki na konto we wpłatomatach tej sieci Nest Bank także nie pobierze od Ciebie ani złotówki.

Konto na selfie Millennium Bank

W Banku Millennium na selfie otworzymy darmowe Konto 360°. W tym celu niezbędne będzie pobranie aplikacji mobilnej z App Store lub Google Play. Do potwierdzenia tożsamości wymagane jest zrobienie zdjęć dowodu osobistego oraz nagranie krótkich filmów z wizerunkiem naszej twarzy. Prócz tego bank wymaga nagrania naszego głosu.

Jak przekonuje instytucja, proces zakładania konta na selfie w Millennium ma zająć 5 minut, co jest ogromnym atutem tego rozwiązania. Konto 360° w Banku Millennium otwierane za pomocą selfie ma jednak ograniczenia kwotowe. Limit transakcji wychodzących to 5000 zł miesięcznie. Zdjąć go można wyłącznie w oddziale banku, co zdecydowanie obniża naszą punktację.

Konto na selfie ING

ING Bank Śląski oferuje dwa rodzaje rachunków, które możemy otworzyć na selfie. Jednym z nich jest darmowe Konto Direct, drugim Konto Komfort. Aby otworzyć jeden z nich, niezbędne jest pobranie aplikacji Moje ING z App Store lub Google Play.

Zakładanie konta na selfie w ING polega na połączeniu kropek widocznych na ekranie smartfona za pomocą ruchów głowy. W tle nie może być osób trzecich. Konieczne jest także zrobienie zdjęć dowodu osobistego.

Zgodnie z zapewnieniami banku, konto w ING ma być aktywne w ciągu kilku godzin – maksymalnie jednego dnia roboczego. Podobnie, jak w przypadku Millennium konto otwarte w ING za pomocą selfie ma pewne ograniczenia, jednak nie dotyczą one kwot, a np. braku możliwości złożenia wniosku o 500+ czy założenia profilu zaufanego.

Konto na selfie BNP Paribas

Konto na selfie w BNP Paribas to tak naprawdę – podobnie, jak u poprzedników – konto na “filmik”. Oznacza to, że otworzymy je całkowicie online, ale nie wystarczy samo zdjęcie naszej twarzy – niezbędne jest nagranie krótkiego wideo.

Za pomocą smartfona w BNP Paribas otworzymy m.in. darmowe Konto osobiste Otwarte na Ciebie, jednak instytucja oferuje także inne rodzaje rachunków, które możemy w ten sposób założyć.

Aby otworzyć konto na selfie w BNP Paribas, konieczne jest pobranie bezpłatnej aplikacji GO Mobile z App Store lub Google Play, w której wykonamy zdjęcia dowodu osobistego oraz nagramy film z wizerunkiem naszej twarzy.

Konto na selfie Bank BPS

Konto na selfie w BPS założymy bez konieczności pobierania aplikacji mobilnej. W tym celu niezbędne będzie jednak wejście na stronę banku, gdzie znajdziemy wniosek o otwarcie rachunku. Ale uwaga, z racji faktu, iż do potwierdzenia tożsamości wykorzystamy selfie, stronę musimy otworzyć z urządzenia z wbudowaną kamerą np. smartfona.

W pierwszej kolejności należy wybrać placówkę, pod którą będziemy podlegać, a następnie rodzaj rachunku, który chcemy otworzyć – domyślnie jest to iKonto. Dalsze kroki to już podanie danych personalnych i przedmiotowe selfie.

Konto na selfie Citi Handlowy (Citi Bank)

Możliwość założenia konta na selfie w Citi Handlowym istnieje już od 2020 roku. Wtedy też podobną usługę wdrażała większość instytucji finansowych, które nie chciały pozostawać w tyle za panującymi trendami – wymuszonymi poniekąd pandemią koronawirusa.

Aby założyć konto na selfie w Citi – podobnie, jak w przypadku BPS – nie musimy pobierać aplikacji mobilnej. Cały proces przebiega w oknie przeglądarki, którą musimy otworzyć w urządzeniu mobilnym z dostępem do aparatu.

Po wejściu na stronę banku klikamy w przycisk “Otwórz konto”, a następnie przeklikujemy dalej zgodnie z dostępnymi instrukcjami. Bank wymaga m.in. zrobienia zdjęć dowodu osobistego, a także kilku zdjęć naszej twarzy. Nie ma potrzeby nagrywania filmów ani rejestrowania mowy.

Citi Handlowy oferuje możliwość otwarcia tylko jednego rachunku na selfie, a jest nim bezpłatne konto osobiste o nazwie Citi Konto. Rachunek jest bezpłatny, podobnie, jak karta do konta oraz przelewy krajowe.

Konto na selfie VeloBank

VeloBank oferuje możliwość założenia konta na selfie bez konieczności instalacji aplikacji mobilnej – to duży plus jak w przypadku BPS czy Citi. W pierwszym kroku niezbędne jest wejście na stronę banku i kliknięcie przycisu “otwórz konto”, ale tylko pod warunkiem, że witrynę instytucji otworzyłeś z urządzenia mobilnego. Jeśli wszedłeś na nią z komputera, konieczne będzie zeskanowanie kodu QR telefonem i odwiedzenie witryny właśnie z urządzenia mobilnego.

Po zeskanowaniu kodu QR wypełniamy pola we wniosku o otwarcie rachunku i nagrywamy krótkie filmiki, na których widoczny jest dowód osobisty (obie strony) oraz oddzielnie nasza twarz. Następnie przeklikujemy dalej, zaznaczamy niezbędne zgody i wysyłamy wniosek. Rachunek powinien być aktywny w ciągu kilku godzin (dni robocze).

Konto na selfie Credit Agricole

Credit Agricole postawił na aplikację, co oznacza, że do założenia konta na selfie w tym banku, niezbędne jest pobranie apki CA24 Otwórz Konto z App Store lub Google Play. Proces wnioskowania o nowy rachunek jest niezwykle zbliżony do tego, z którym mamy do czynienia w innych bankach, jednak CA nie wymaga nagrywania filmów – wystarczy selfie.

Podczas zakładania konta na selfie w Credit Agricole mamy możliwość wyboru, czy chcemy skorzystać z oferty promocyjnej, czy też standardowej. Rachunek, jaki możemy otworzyć to Bezpłatne Konto dla Ciebie lub Konto dla Ciebie VIP. W przypadku pierwszego rodzaju konto będzie darmowe, gdy miesięczne wpływy na rachunek będą przekraczały 1000 zł. Dla konta VIP miesięczne wpływy muszą być wyższe niż 10 tys. zł, aby rachunek był za zero.

Dużym plusem konta na selfie w Credit Agricole jest brak konieczności nagrywania filmów – wystarczy kilka zdjęć. Minus to niewątpliwie konieczność pobrania dedykowanej aplikacji.

Konto na selfie Pekao SA

Pekao także – podobnie, jak Millennium czy Credit Agricole – postawił na aplikację, która będzie niezbędna, aby otworzyć konto na selfie. Pobrać ją można z App Store lub Google Play, a jej nazwa to Peo Pay.

Do założenia konta na selfie w Pekao musimy przygotować dowód osobisty, któremu należy wykonać (w aplikacji) zdjęcia. Naszą twarz trzeba będzie zaś nagrać, co oznacza, że konto na selfie w Pekao to tak naprawdę konto na wideoselfie.

Dużym plusem jest możliwość wyboru różnych wariantów karty płatniczej (wizerunków), chociaż ten plus jest troszkę na siłę – inne banki także oferują możliwość wyboru, a nawet personalizacji. Otwierany rachunek dotyczy Konta Przekorzystnego, czyli sztandarowego produktu banku adresowanego do konsumentów.

Konto na selfie PKO BP

Mimo że PKO BP jest pod koniec zestawienia, nie oznacza, że bank konto na selfie udostępnił niedawno. Możliwość otwarcia rachunku bankowego w PKO całkowicie online i z weryfikacją poprzez selfie dostępne jest już od połowy 2020 roku. Bank poinformował wtedy o możliwości otwarcia na selfie m.in. rachunków: PKO Konto dla Młodych, PKO Konto za Zero lub PKO Konto bez Granic.

Aby założyć konto na selfie w PKO BP, niezbędne jest pobranie aplikacji IKO z App Store lub Google Play, w której zainicjowany zostanie cały proces. W niej też się on zakończy, a do założenia konta potrzebne będą zdjęcia dowodu osobistego oraz naszej twarzy.

Po wykonaniu kilku niezbędnych zdjęć możemy przesłać wniosek o otwarcie rachunku w PKO BP. Konto powinno być aktywne w ciągu 24 godzin, o czym zostaniemy poinformowani SMS-em lub e-mailem.

Konto na selfie Santander Bank

Santander Bank Polska konto na selfie oferuje już od 2022 roku. W ten sposób możemy założyć rachunek o nazwie Konto Jakie Chcę. Aby to zrobić, musimy zainstalować aplikację mobilną Santander Mobile dostępną w App Store oraz Google Play.

Poznaj, największe banki w Polsce

Jak widać na powyższym filmie, do otwarcia konta na selfie w Santander Bank Polska niezbędne jest wykonanie zdjęć dowodu osobistego, a także naszej twarzy. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól, a także zaznaczeniu wymaganych zgód, możemy wysłać wniosek. O otwarciu rachunku zostaniemy poinformowani SMS-em oraz w wiadomości e-mail.


Pamiętaj!

Wybierając konto na selfie, zawsze kieruj się przede wszystkim kosztami, a nie wyłącznie wygodą czy “pięknym marketingiem”. Banki dość często zmieniają swoje oferty, a nasza lista ma na celu wyłącznie wskazanie Ci tych instytucji, w których konto na selfie jest dostępne.

Przed wyborem konkretnej oferty rachunku osobistego czy też firmowego, zawsze upewnij się, jakie koszty będziesz ponosił i czy “konto za zero” na pewno będzie bezpłatne. Większość instytucji oczekuje spełnienia pewnych warunków, którymi mogą być m.in. systematyczne wpływy na rachunek bądź wykupienie usług dodatkowych. Bądź sprytny i nie trać pieniędzy.

Nie wiesz, co obejrzeć? Te filmy o pieniądzach naprawdę warto obejrzeć

Częste pytania o konto na selfie

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania o konto na selfie.

Konto na selfie – co to znaczy?

Konto na selfie to nic innego, jak zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) z możliwością jego otwarcia całkowicie online, przy jednoczesnym wykorzystaniu biometrii. Co to oznacza? Nic więcej niż to, że konto osobiste, a niekiedy także firmowe, otworzymy bez konieczności odwiedzania placówki banku, a nawet podpisywania dokumentów w obecności kuriera.

Biometria, czyli wykorzystanie nowoczesnych algorytmów rozpoznających złożone struktury naszego ciała, pozwala bowiem na niezwykle wygodne potwierdzenie naszej tożsamości Nic zatem dziwnego, że instytucje finansowe coraz chętniej sięgają po rozwiązania nowoczesne, ale jednocześnie bezpieczne i całkowicie upraszczające pewne procedury. Konto na selfie jest tego idealnym przykładem.

Jak założyć konto na selfie?

Aby założyć konto na selfie, musimy uzbroić się przede wszystkim w dostęp do internetu, smartfon z aparatem, dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, około 15 minut wolnego czasu.

To, w jaki dokładnie sposób założymy konto na selfie, zależy przede wszystkim do danego banku, jednak mechanizm jest zwykle bardzo zbliżony. Niektóre banki wymagają pobrania aplikacji mobilnej, inne do założenia konta na selfie wykorzystują przeglądarkę internetową.

Czy konto na selfie jest bezpieczne?

Tak! Założenie konta na selfie jest w pełni bezpieczne i nie powinniśmy się tego obawiać. Warto jednak pamiętać o pewnych standardach bezpieczeństwa, jak chociażby sprawdzenie, czy strona, na której jesteśmy, faktycznie należy do banku.

Część z banków – o czym już wspomnieliśmy – w celu założenia konta wymaga pobrania dedykowanej aplikacji, co zdecydowanie zabezpiecza naszą tożsamość.

Zakładając konto na selfie, będziemy musieli podać zarówno adres email, jak i numer telefonu, na który zwykle przyjdzie kod zabezpieczający. To kolejna “warstwa ochronna”, której powinniśmy się spodziewać.

Dane przekazane bankowi, a więc zarówno te wpisywane do formularza, jak i zdjęcia dowodu osobistego oraz filmik lub zdjęcie twarzy są przechowywane na serwerach banku, co także chroni naszą tożsamość.